Aktualnościdodano - 2018-03-14

Szczepienia akcyjne „Wiosna bez pneumokoków"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. będzie można bezpłatnie zaszczepić przeciwko pneumokokom dzieci do ukończenia 5 roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016).

Więcej informacji:
Komunikat do rodziców i opiekunów
Komunikat do świadczeniodawców
List krajowego konsultanta ds. epidemiologii
Plakat „umów się na bezpłatne szczepienie"dodano - 2018-03-08

Światowy Dzień Zdrowia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Zdrowia obchodzonych 7 kwietnia brzmi „Zdrowie dla wszystkich”.

Więcej informacji:
Kluczowe założenia Kampanii (plik PDF)
Światowa Organizacja Zdrowia


dodano - 2018-02-27

Zmiany świadczenia usług w solariach

W dniu 16 lutego 2018r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, której celem jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny (Dz. U. z 2017r. poz. 2111).

Czytaj więcej...


dodano - 2018-02-22

Wystawa pt. „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”

W ramach zwiększenia świadomości w zakresie prawidłowego stosowania antybiotyków wśród społeczności lokalnej w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu została wyeksponowana wystawa pt. „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”. W czasie ekspozycji wystawy bibliotekę odwiedziło ok. 1350 czytelników.


dodano - 2018-02-16

Konkurs- Szkoła wolna od używek

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu uprzejmie informuję, że Główny Inspektor Sanitarny organizuje II edycję konkursu „Szkoła wolna od używek” na Projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych, które zrealizowały bądź zrealizują przed przesłaniem pracy konkursowej program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opisaniu projektu edukacyjnego dotyczącego wymienionej tematyki przez zespoły projektowe składające się z co najmniej 1-3 nauczycieli oraz 5-10 osobowej grupy uczniów.

Prace konkursowe można przesyłać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu w terminie do 16 kwietnia 2018 r.

Informacje o Konkursie oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej konkursu www.szkolawolnaoduzywek.pl


dodano - 2018-01-24

Patent na Bezpieczne ferie

Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. Państwowa Inspekcja Sanitarna przedstawia kilka patentów na bezpieczne ferie:Do pobrania:
Ulotka opracowana przez GIS (plik PDF)
Plakat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (plik JPG)dodano - 2018-01-23

Wystawa pt. „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że w dniach 02- 08.02.2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zostanie wyeksponowana wystawa pt. „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”. Celem ekspozycji wystawy jest zwrócenie uwagi na zagrożenie utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania jak również podniesienie świadomości społeczeństwa na temat niezwykle groźnego zjawiska w obszarze zdrowia publicznego, jakim jest narastająca i szybko rozprzestrzeniająca się odporność na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących najważniejsze i najpoważniejsze zakażenia u człowieka. W ramach wystawy zostanie zaprezentowanych 12 plakatów naświetlających problem zmniejszania się skuteczności antybiotyków.


dodano - 2018-01-22

Warsztat Czytania Etykiet

W ramach wzmocnienia działań w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety wśród uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu przeprowadzono Warsztat Czytania Etykiet, podczas którego młodzież mogła wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu korzystania z informacji zawartych na opakowaniach produktów żywnościowych, zdrowego stylu życia oraz racjonalnego odżywiania.

Więcej informacji:
Co kryje etykieta?
Etykieta źródłem informacji


dodano - 2018-01-16

Rusza II edycja programu edukacyjnego „Bieg po zdrowie”

W dniu 16 stycznia br. w sali konferencyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu odbyło się szkolenie dla koordynatorów II edycji programu edukacji antytytoniowej pt. „Bieg po zdrowie”. W bieżącym roku szkolnym program będzie realizowany wśród ponad 500 uczniów z 16 szkół podstawowych z terenu powiatu wieluńskiego.

„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoriacie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Grupa, do której został skierowany program to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Uczniowie podczas realizowanych 6 zajęć lekcyjnych zachęcani są do aktywnego udziału w dyskusji, wymiany spostrzeżeń oraz pomysłów. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli zastosować w codziennym życiu. Uzupełnieniem programu jest cykl krótkich filmów przeznaczonych dla rodziców zawierających wskazówki na tematy związane z komunikacją z dzieckiem.

Filmy są dostępne na >>kanale youtube.
Raport z ewaluacji I edycji programu (plik PDF)ARCHIWUM AKTUALNOŚCI