Archiwum aktualności: rok 2017dodano - 2017-12-21

Zasady bezpiecznej żywności

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i świąteczne przygotowywanie posiłków. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania potraw, aby spożywane świąteczne dania były zdrowe i bezpieczne.


dodano - 2017-12-11

Nikotyna, narkotyki, dopalacze, jak się przed tym bronić?

W ramach konkursu „Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń III edycja 2017” w II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu odbyło się konwersatorium pt. „Nikotyna, narkotyki, dopalacze, jak się przed tym bronić?”, podczas którego pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zorganizowali wystawę ph. „Cała prawda o papierosie” oraz stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym uczniowie mogli zasięgnąć informacji w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień od dopalaczy oraz nikotyny, zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz za pomocą alko/narkogogli przekonać się o tym jak używki oddziałują na nasze zmysły. Młodzież miała możliwość obejrzenia spotów video z Ogólnopolskiej Kampanii „Melanż. Oczekiwania vs Rzeczywistość”.


dodano - 2017-12-05

Światowy Dzień Walki z AIDS w powiecie wieluńskim

W ramach powiatowych obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia 2017 r. w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK w Wieluniu odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS i chorobach przenoszonych drogą płciową pod Honorowym Patronatem Starosty Wieluńskiego. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Młodzież i zaproszeni goście wysłuchali wystąpień Pani Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wieluniu. Pani Joanna Klemińska- Chudy z Pracowni Psychologicznej SIGMA wygłosiła prelekcje nt. prozdrowotnych nawyków, a młodzież z „katolika” zaprezentowała część artystyczną.

Organizatorami konkursu byli: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wieluniu, Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu, Pani Izabela Szeląg doktorantka na Międzynarodowym Studium Doktoranckim Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski.

Partnerami konkursu byli: Społeczne Collegium Oświatowe w Piotrkowie Trybunalskim, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS z/s we Wrocławiu, Krajowe Centrum ds. AIDS w Warszawie, Uniwersytet Łódzki, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pani Joanna Klemińska- Chudy z Pracowni Psychologicznej SIGMA w Wieluniu.

Celem konkursu było:

 • Podniesienie poziomu wiedzy na temat AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową wśród młodzieży.
 • Promowanie postaw tolerancji i pomocy wobec osób zakażonych wirusem HIV.
 • Kształtowanie postaw ukierunkowanych na odpowiedzialność za zdrowie i życie własne oraz najbliższych.
 • Promowanie zdrowego stylu życia wolnego od środków psychoaktywnych, alkoholu oraz ryzykownych zachowań.

W konkursie wzięło udział 11 szkół ponadgimnazjalnych z Wielunia, Wieruszowa, Praszki i Gorzowa Śląskiego oraz Krzepic. Były to szkoły:

 1. I Liceum Ogólnokształcące z Wielunia,
 2. II Liceum Ogólnokształcące z Wielunia,
 3. Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Wielunia,
 4. Międzyszkolna Bursa z Wielunia,
 5. Zespół Szkół nr 1 z Wielunia,
 6. Zespół Szkół nr 2 z Wielunia,
 7. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Wieruszowa,
 8. Zespół Szkół Ogólnokształcących z Wieruszowa,
 9. Zespół Szkół z Krzepic,
 10. Zespół Szkół z Gorzowa Śląskiego,
 11. I Liceum Ogólnokształcące z Praszki.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie - szkolnym uczestniczyło 239 uczniów, natomiast w etapie międzypowiatowym wzięło udział 55 uczniów.

Konkurs został sfinansowany ze środków pochodzących od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wieluniu, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Wieluniu oraz Starosty Wieluńskiego. Główne nagrody zostały ufundowane przez Społeczne Collegium Oświatowe w Piotrkowie Trybunalskim. Uniwersytet Łódzki przygotował zaproszenia na zajęcia warsztatowe dla klas nagrodzonych osób, które wręczyła Pani dr Iwona Słowińska.

Nagrody przyznano:

I miejsce: Julia Wykrota – I Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu
II miejsce: Klaudia Jurkowska - II Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu
III miejsce: Julia Grabowska – I Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu
Wyróżnienie: Katarzyna Kubacka – I Liceum Ogólnokształcące w Praszce

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki.

Dla szkół przygotowano dyplomy za udział, a opiekunowie szkolni otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie.

WYNIKI KONURSU (plik PDF)ZOBACZ WIĘCEJ


dodano - 2017-12-04

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu odbyła się impreza prozdrowotna, podczas której uczniowie zaprezentowali krótki skecz dotyczący walki z nałogiem oraz wysłuchali prelekcji nauczyciela o zagrożeniach wynikających z palenia tytoniu. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zorganizowali stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym zainteresowani uczniowie mogli:

 • obejrzeć wystawę antynikotynową pt. „Cała prawda o papierosie”, której celem było zwrócenie uwagi na zagrożenia zdrowotne wynikające z czynnego i biernego palenia tytoniu,
 • przekonać się za pomocą ALKO/NARKOgogli jaki wpływ na upośledzenie zmysłów mają używki,
 • zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Młodzież miała możliwość obejrzenia 10 spotów video z Ogólnopolskiej Kampanii „Melanż.Oczekiwania vs. Rzeczywistość”, które przedstawiały skrajnie kontrastowe obrazy pokazujące jak rzeczywistość bezwzględnie weryfikuje oczekiwania wobec używek.ZOBACZ WIĘCEJ


dodano - 2017-11-29

Pedikuloza- wszawica głowowa


Wszawica to choroba pasożytnicza na skórze głowy człowieka, wywołująca zamiany skórne.

Drogi szerzenia wszawicy

 • Bezpośrednia- styczność głowy z głową
 • Pośrednia- poprzez kontakt z nakryciami głowy, szalami, pościelą, ręcznikami, grzebieniami, szczotkami oraz ozdobami do włosów


Objawy wszawicy

 • obecność pasożytów i jaj,
 • uporczywy świąd skóry głowy (dominujący objaw),
 • zmiany skórne na skutek drapania po ukłuciu skóry i wprowadzeniu toksyn,
 • odczyny alergiczne u osób wrażliwych, a w zaniedbanych przypadkach: kołtun, wyprysk wszawiczy.

Profilaktyka wszawicy

 • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni i za uszami)
 • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
 • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
 • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

Rozprzestrzenianiu się wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (zwłaszcza dziecięce), np. szkoły, przedszkola, internaty, domy dziecka.

Materiały do pobrania:
Kompendium wiedzy na temat wszawicy (plik PDF)
Ulotka profilaktyczna (plik PDF)
Plakat (plik PDF)


dodano - 2017-11-20

Kampania społeczna „Mam czas rozmawiać”


W dniu 17 listopada Krajowe Centrum ds. AIDS zainaugurowało nową kampanię społeczną pod hasłem #mamczasrozmawiać. Celem kampanii jest promowanie dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Do międzypokoleniowych rozmów będą zachęcać m.in. spoty emitowane w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Posty w social media uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Kampania potrwa do 1 grudnia 2017 roku.

Więcej informacji o Kampanii http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/
Spot telewizyjny https://www.youtube.com/watch?v=O_USIO9cVQ0
Spot radiowy https://www.youtube.com/watch?v=K3_7adoJ4Wk


dodano - 2017-11-18

Antybiotyki przestają działać, przyjmuj je odpowiedzialnie!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że w dniu 18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Inicjatywa ta powstała ze względu na ich powszechne nadużywanie w leczeniu i profilaktyce, które prowadzi do ograniczenia skuteczności w leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie.

Celem akcji jest podkreślenie znaczenia odpowiedzialnego stosowania antybiotyków. Zaprzestania ich nieuzasadnionego przyjmowania, a także zachęcanie pacjentów do ściślejszego stosowania się do zaleceń lekarskich dotyczących odpowiedniego sposobu przyjmowania antybiotyków.

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć ulotkę

Więcej informacji na stronnie: www.antybiotyki.edu.pl

Materiały do pobrania:
Kompendium wiedzy na temat antybiotyków (plik PDF)
Ulotka profilaktyczna (plik PDF)
Ulotka z planem lekcji (plik PDF)


dodano - 2017-11-17

Europejski Tydzień Testowania na HIV

W dniach 17-24 listopada odbędzie się piąta już edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Akcja ma na celu pomóc jak największej liczbie osób dowiedzieć się na temat swojego statusu serologicznego, czyli uzyskać informację na temat tego, czy są zakażone HIV. W tym czasie w całej Europie realizowane są projekty informacyjno-edukacyjne, które mają na celu promowanie tej idei.
Na świecie z HIV żyje blisko 37 mln. osób. Szacuje się, że w Polsce, zakażonych wirusem, może być nawet 35 tysięcy osób, a co druga osoba nie wie o swoim zakażeniu i może świadomie zakażać.
Osoby, które chcą sprawdzić swój status serologiczny mogą bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo wykonać test w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Test powinno się wykonać najwcześniej po trzech miesiącach od momentu ryzykownego zachowania.
Adresy i godziny pracy punktów można znaleźć m.in. na stronie kampanii www.testnahiv.pl
Spot Kampanii https://youtu.be/XdoEWH1l1Fk


dodano - 2017-11-16

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2017 r.

Każdego roku trzeci czwartek listopada jest obchodzony jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. WHO szacuje, że jeden na dziesięć zgonów na całym świecie spowodowany jest paleniem tytoniu. Ekonomiczne koszty tego nałogu (leczenie chorób i utrata produktywności) szacowane są globalnie na kwotę 1,4 tryliona dolarów rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wiele lat temu zarekomendowała przywódcom wszystkich krajów świata 6 skutecznych, systemowych rozwiązań, jakie należy wdrażać, aby skutecznie ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych w społeczeństwie. Również w Polsce podjęto walkę z epidemią palenia papierosów, w ciągu ostatnich lat w naszym kraju wdrożono wszystkie rekomendacje WHO:

 • zakaz reklamy wyrobów tytoniowych,
 • badania na temat palenia tytoniu,
 • zakaz palenia tytoniu (w tym od 8 września 2016 r. także e- papierosów) w miejscach publicznych,
 • podatek na papierosy stanowiący co najmniej 75% ceny detalicznej,
 • wprowadzono duże (zajmujące 65% powierzchni opakowań) ostrzeżenia zdrowotne na paczkach papierosów,
 • uruchomiono Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym pod numerem: 801 108 108

Więcej informacji dotyczących palenia:
http://jakrzucicpalenie.pl/
http://www.who.int/en/
Film kampanii melanż.tv https://www.youtube.com/watch?v=a64Ac7Ruq_U


dodano - 2017-10-26

Ostrzeżenia dla osób korzystających z ulicznych fontann

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w sąsiedztwie fontann, informuje:

woda w fontannach nie powinna być wykorzystywana jako woda do picia i kąpieli z uwagi na brak kontroli zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Fontanny przeznaczone są do celów dekoracyjnych i tworzenia mikroklimatu.

W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się w niej wiele bakterii i grzybów. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów, do jamy ustnej.

W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych m.in: Escherichia coli, Enterokoki, mogą być również obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium), które mogą powodować schorzenia dróg oddechowych, zakażenia gronkowcem i paciorkowcami, grzybice stóp, zapalenie spojówek, infekcje dróg moczowych i pęcherza, reakcje alergiczne na skórze i inne choroby skóry.

Innym zagrożeniem mogą być skutki urazów m.in. skaleczenia spowodowane poślizgnięciem i upadkiem a naruszeniem powłok skórnych, co sprzyja powstawaniu zakażeń. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Należy podkreślić, iż istotnym zagrożeniem może być także wdychanie skażonego aerozolu wodno – powietrznego (tworzącego się w obrębie fontanny) z uwagi na możliwe zakażenie pałeczkami z rodzaju Legionella. Skażenie aerozolu wodnego może być wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, brak dezynfekcji oraz powstawanie biofilmu wewnątrz instalacji wodnej.

Wysoka temperatura powietrza sprzyja chęci ochłodzenia się w wodzie, jednak im wyższa temperatura otoczenia tym namnażanie się pałeczek bakterii Legionella jest większe, a tym samym ryzyko zachorowania wzrasta.

Pamiętajmy, że z fontann korzystają również zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne, bezdomni, którzy się w nich niejednokrotnie myją i piorą swoje ubrania.

Należy zawsze czytać informacje umieszczone zwykle w pobliżu lub na fontannach, w celu upewnienia się o dozwolonych sposobach jej użytkowania.


dodano - 2017-10-25

24 października - Światowy Dzień Walki z otyłością

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Aby zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, w dniu 24 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu również włączyła się w edukację w zakresie podnoszenia świadomości na temat wpływu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej na zdrowie. W ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” w dniu 24 października br. odbyło się szkolenie dla kadry pedagogicznej placówek przedszkolnych, szkół podstawowych oraz gimnazjalnych pt. „Konsekwencje zdrowotne nieracjonalnego żywienia dzieci i młodzieży”. Wykład został przeprowadzony przez dr hab. inż. Monikę Bronkowską, prof. nadz, Kierownika Katedry Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Więcej o programie: www.trzymajforme.pl
dodano - 2017-10-24

Szkolenie dla koordynatorów szkolnych w roku szkolnym 2017/ 2018

W dniach 17-19 października br. w sali konferencyjnej PSSE w Wieluniu odbyły się szkolenia wdrażające programy koordynowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną w roku szkolnym 2016/2017

 • w zakresie profilaktyki palenia tytoniu:
  • program „Czyste powietrze wokół nas” adresowany do dzieci 5-6 lat w placówkach przedszkolnych,
  • program „Znajdź właściwe rozwiązanie” dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej (IV-VII) i gimnazjum,
  • program „Nie pal przy mnie, proszę” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych,
 • w zakresie profilaktyki zażywania narkotyków, w tym zażywania substancji psychoaktywnych:
  • Wojewódzka Kampania Edukacyjna „Dopalaczom mówimy STOP-wybieramy zdrowie” adresowany do uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych.

Celem szkolenia było wdrożenie programów w placówkach szkolnych, a także wyposażenie szkolnych realizatorów w materiały edukacyjne niezbędne do realizacji treści programowych.


dodano - 2017-10-23

VII Wojewódzki Konkurs Kulinarny „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu zaprasza do wzięcia udziału w VII Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo” organizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VII szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych uczestniczących w XII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!”.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie głównego dania obiadowego, którego ideą przewodnią jest kuchnia staropolska w nowoczesnej odsłonie.

Regulamin konkursu (plik PDF)
Karta zgłoszenia (plik PDF)
Zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka na udział w konkursie (plik PDF)


dodano - 2017-10-17

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców organizują siódmą edycję Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”.
Konkurs skierowany jest zarówno do szkół, które uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”, jak i do tych placówek, które nie realizują Programu.
Adresatami Konkursu są szkoły podstawowe (klasy VII) i gimnazjalne (klasy II i III) zlokalizowane na terenie wszystkich powiatów ze wszystkich województw w Polsce. Warunkiem udziału w Konkursie jest zgłoszenie placówki przez dyrektora szkoły za pośrednictwem strony internetowej Konkursu.
Rejestracja szkół online trwa do 3 listopada br.
Szczegółowe informacje o VII edycji Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”, formularz rejestracyjny, regulamin wraz z załącznikami – dostępne są na stronie internetowej www.konkurs.trzymajforme.pl


dodano - 2017-10-03

Akcja profilaktyczna podczas „Wieluńskiej Seniorady”

Podczas „Wieluńskiej Seniorady” pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu zorganizowali wystawę ph. „Cała prawda o papierosie” oraz punkt profilaktyki antytytoniowej. W ramach stoiska zainteresowani seniorzy mogli zasięgnąć informacji w zakresie profilaktyki i terapii uzależnienia od tytoniu, zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz za pomocą ALKO/NARKOgogli przekonać się jaki wpływ na upośledzenie zmysłów mają używki. Dystrybuowane były materiały edukacyjne. Ze stoiska skorzystało około 40 osób, wykonano 20 badań na smokerlyzerze.


dodano - 2017-08-28

Aktualna sytuacja epidemiologiczna Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A w województwie łódzkim

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że w okresie od 01.01.2017 r. do 15.08.2017 r. odnotowywano 109 przypadków zachorowań mieszkańców województwa łódzkiego na WZW typu A, podczas gdy na terenie całego kraju zarejestrowano 912 przypadków.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Kliknij na obraz, aby powiększyć


dodano - 2017-08-22

Lekki tornister


Wraz z początkiem roku szkolnego powraca temat nadmiernie obciążonych tornistrów, które noszą codziennie dzieci. Zbyt ciężki tornister może negatywnie wpływać na stawy biodrowe, kolana oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego:

 • waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka,
 • tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
 • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze wyżej,
 • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki, zaleca się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
 • zaleca się, aby rzeczy dodatkowe, takie jak: przybory plastyczne, czyste zeszyty, zabawki i inne – dziecko zostawiało w miejscu do tego wyznaczonym na terenie szkoły,
 • tornister należy nosić na obu ramionach.

Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu – oprócz prawidłowo dobranego i spakowanego tornistra – należy zapewnić uczniom odpowiednią aktywność fizyczną, a także właściwe stanowisko do nauki.

Więcej informacji na temat lekkich tornistrów można uzyskać na stronie internetowej ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lekki Tornister”, organizowanej przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Partnerem Kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny.

http://lekkitornister.org


dodano - 2017-08-09

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuje, że na terenie całej polski zaobserwowano wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 lipca 2017 r. odnotowano 767 zachorowań w całej Polsce, w tym 57 w województwie łódzkim.

Co to jest WZW A?

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (WZW A) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenia wątroby, odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia może dojść poprzez:

 • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
 • kontakty seksualne z osoba zakażoną lub chorą,
 • poprzez spożycie zakażonej żywności (warzywa, owoce, owoce morza, niepoddane skutecznej obróbce termicznej) lub skażonej wody.

Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową. Zwiększone ryzyko zakażenia dotyczy osób wyjeżdżających do krajów o wysokiej endemiczności występowania zakażeń, przybywających w skupiskach takich jak przedszkola, szkoły, domy opieki, kolonie itp., zatrudnionych w podmiotach leczniczych szczególnie w oddziałach zakaźnych, pracujących w styczności z nieczystościami stałymi i ciekłymi, mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami, osób uzależnionych od środków psychoaktywnych przyjmowanych donosowo lub dożylnie.

Jak zapobiegać zakażeniu?

WZW A występuje na całym świecie, dlatego ważne jest unikanie ryzykownych zachowań także w czasie pobytu za granicą. Podstawą w zapobieganiu zakażeniu jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie higieny rąk oraz przestrzegania właściwych warunków sanitarno-higienicznych przy produkcji i dystrybucji żywności.

Głównym sposobem zapobiegania zakażenia WZW A są szczepienia ochronne, które w szczególności są zalecane:

 • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na wzw typu A,
 • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi,
 • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na wzw typu A.

Kliknij na obraz, aby powiększyć

Ognisko WZW A wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami w Europie i Polsce (www.gis.gov.pl)dodano - 2017-08-03

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza sięga 30 stopni C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną uwagą dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.Do pobrania:
Ulotka opracowana przez GIS (plik PNG)dodano - 2017-07-14

„Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” w roku szkolnym 2016/2017

W ramach zapobiegania zażywaniu przez uczniów środków psychoaktywnych w roku szkolnym 2016/2017 została zrealizowana kolejna edycja Kampanii edukacyjnej „Dopalaczom mówimy STOP”. Kampania skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych, rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz pedagogów pracujących z młodzieżą.
W Kampanii uczestniczyło 1148 uczniów oraz 649 rodziców z 11 szkół gimnazjalnych z powiatu wieluńskiego. Szkolni koordynatorzy przeprowadzili warsztaty profilaktyczne i spotkania dla uczniów oraz rodziców. W ramach wzmocnienia programu placówki szkolne podejmowały szereg dodatkowych działań w tym m.in. organizacja spotkań ze specjalistami, koncerty oraz spektakle profilaktyczne, treningi asertywności.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu zorganizowała konkurs fotograficzny pt. „STOP DOPALACZOM” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych.

REAGUJ!
Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania-zadzwoń na:

Bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej - 800 060 800
Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii - 801 199 990

Ulotka dla rodziców (plik PDF)
Ulotka dla uczniów (plik PDF)


dodano - 2017-07-11

Patent na Bezpieczne wakacje

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Państwowa Inspekcja Sanitarna przedstawia kilka patentów na bezpieczne wakacje:

Do pobrania:
Ulotka opracowana przez GIS (plik PDF)dodano - 2017-07-11

Bezpieczne wakacje 2017

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w łodzi rozpoczęła letnie działa edukacyjne ph. „Patent na bezpieczne wakacje”. 4 lipca br. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim zorganizowano spotkanie dla dzieci i młodzieży na którym pracownicy Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia poruszyli zagadnienia związane z bezpieczeństwem podczas wypoczynku letniego, racjonalnym odżywianiem, higieną osobistą oraz profilaktyką chorób odkleszczowych. Na zakończenie spotkania dzieci stworzyły Dekalog Bezpiecznych Wakacji.


dodano - 2017-06-29

Uwaga na kleszcze!

Gdzie występują kleszcze? Zagrożenie ukąszeniem przez kleszcza dotyczy nie tylko lasów. Należy pamiętać, że na kleszcze jesteśmy narażeni również na terenach podmiejskich i miejskich jak parki, skwery, ogrody czy łąki.

Jak zmniejszyć ryzyko narażenia na kontakt z kleszczem? Szczególnie uważać powinny osoby przebywające często na łonie natury: rolnicy, leśnicy, żołnierze, myśliwi, wędkarze, turyści oraz dzieci uczestniczące w obozach, biwakach i koloniach. Planując pobyt w miejscach, w których mogą występować kleszcze ubieramy kurtkę lub koszulę z długim rękawem, długie spodnie oraz wysokie buty. Odzież w jasnych kolorach pozwoli nam szybko zauważyć wędrującego po niej pajęczaka. Należy pamiętać, że ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ze względu na zawartą w ślinie substancje znieczulającą. Po powrocie ze spaceru powinniśmy poświecić kilka chwil na dokładne obejrzenie ciała.

Jakie choroby przenoszą kleszcze? Te niewielkie pasożyty przenoszą wiele groźnych chorób zakaźnych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), anaplazomza, babeszjoza, bartonelloza, tibola, tularemia.

Jak usunąć kleszcza?

 • usuń kleszcza specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą,
 • uchwyć kleszcza tuż przy skórze, a następnie mocnym zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze,
 • ranę zdezynfekuj wodą utlenioną.

Jeśli masz problem z usunięciem kleszcza to niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Czego nie wolno robić? Pod żadnym pozorem nie usuwaj kleszcza za pomocą paznokci, tłuszczu, czy ciepła. Kleszcza nie należy zgniatać ani wykręcać. Takie sposoby mogą przyczynić się do zwiększenie ryzyka przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Obserwuj miejsce po ukąszeniu, gdy tylko pojawi się rumień idź do lekarza. Jeśli rumień nie wystąpił w ciągu 1-5 tyg., możesz zbadać krew, aby upewnić się, że kleszcz nie zaraził cię boreliozą.

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć plakat

Uważaj na kleszcze: https://www.youtube.com/watch?v=xgViBQITanY

Więcej informacji: szczepkleszcz.pl


dodano - 2017-06-19

Podsumowanie konkursów profilaktycznych - poznaj laureatów!

W dniu 19 czerwca 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Wieluniu odbyło się uroczyste podsumowanie rejonowych konkursów plastycznych z udziałem laureatów, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Konkurs został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Wieluniu i Oddział Rejonowy PCK w Wieluniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Konkursy były skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W kategorii szkół podstawowych w konkursach wzięło udział 141 uczniów z 20 szkół podstawowych, w dwóch kategoriach wiekowych, w klasach: I-III i IV-VI.

Komisja Konkursowa dokonała oceny prac plastycznych zgodnie z Kryteriami oceny wg Regulaminu Konkursu. Konkurs na plakat pt. „Bezpieczne wakacje” skierowany do klas I-III.

Celem konkursu było podniesienie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku i zwiększenie świadomej postawy dbania o własne zdrowie.

Komisja Konkursowa przyznała 3 nagrody i 6 wyróżnień:

Laureatami zostali:


I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Izabela Stykała
Kamil Betka
Amelia Głąb

Szkoła Podstawowa w ZSS w Załęczu Małym
Szkoła Podstawowa w Sieńcu
Szkoła Podstawowa w ZS w Skomlinie

Wyróżnienia otrzymali:

Nadia Michalska
Natalia Ścigała
Natalia Bednarek
Patryk Caban
Anna Krawczyk
Mateusz Kinach

Szkoła Podstawowa w ZSS w Dzietrznikach
Szkoła Podstawowa w Toporowie
Szkoła Podstawowa w ZSiP w Mokrsku
Szkoła Podstawowa w Gaszynie
Szkoła Podstawowa w ZSiP w Mokrsku
Szkoła Podstawowa nr 4 w WieluniuKonkurs na plakat pt. „Nie pal wśród niepalących” - skierowany do klas IV-VI
Celem konkursu
było zwiększenie wiedzy uczniów na temat wpływu na zdrowie palenia papierosów i e-papierosów oraz zwiększenie świadomości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kiedy inne osoby palą przy nich.
Komisja Konkursowa przyznała 3 nagrody i 5 wyróżnień.

Laureatami zostali:


I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Julia Drop
Gabriela Pakuła
Zuzanna Girek

Szkoła Podstawowa w Gaszynie
Szkoła Podstawowa w ZSS w Dzietrznikach
Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu

Wyróżnienia otrzymali:

Zuzanna Jachymska
Zofia Hadryś
Maria Żarnowska
Natalia Kalemba
Julia Majtyka

Szkoła Podstawowa w ZSS w Dzietrznikach
Szkoła Podstawowa w ZSS w Dzietrznikach
Szkoła Podstawowa w ZSS w Dzietrznikach
Szkoła Podstawowa w ZSiP w Mokrsku
Szkoła Podstawowa w ZSiP w MokrskuW kategorii szkół gimnazjalnych w konkursie fotograficznym pt. „STOP DOPALACZOM” wzięło udział 4 uczniów z 2 gimnazjów.

Celem konkursu było zwiększenie wiedzy uczniów nt. skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od używek.

Komisja Konkursowa przyznała 1 nagrodę i 2 wyróżnienia.

Laureatami zostali:


I miejsce:
Kinga Sztuka
Gimnazjum SPSK w Czernicach

Wyróżnienia otrzymali:

Jacek Gibas
Weronika Wojtczak

Gimnazjum SPSK w Czernicach
Gimnazjum w OstrówkuOgółem w konkursach wzięło udział 145 uczniów z 22 szkół powiatu wieluńskiego.ZOBACZ WIĘCEJ


dodano - 2017-05-29

Tytoń- zagrożenie dla rozwoju.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuje, że 31 maja 2017 roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym roku obchody będą odbywały się pod hasłem „Tytoń-zagrożenie dla rozwoju.

Na całym świecie ponad 7 milionów zgonów rocznie spowodowanych jest paleniem tytoniu. Bez intensyfikacji działań przewiduję się, że liczba ta do 2030 roku może wzrosnąć do ponad 8 milionów. Stosowanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych. Wydatki na tytoń znacznie utrudniają gospodarkę narodową dzięki zwiększonym kosztom opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Około 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych tytoniem występuje w krajach o niskim lub średnim dochodzie, które stają w obliczu zwiększonych wyzwań w osiąganiu ich celów rozwojowych. Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą zanieczyszczać wodę i być toksyczne. Każdego roku uprawy tytoniu wykorzystują 4,3 miliona hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Dlatego celem tegorocznej kampanii jest zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów w krajowych, regionalnych i globalnych działaniach na rzecz opracowania i wdrożenia strategii i planów rozwoju oraz osiągnięcia priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu, a także pokazanie, w jaki sposób poszczególni ludzie mogą przyczynić się do trwałego, wolnego od tytoniu świata poprzez zobowiązanie się do niepodejmowania prób palenia tytoniu czy też zrezygnowania z tego nawyku.

Więcej o tegorocznej kampanii na stronie internetowej WHO:
http://who.int/campaigns/no-tobacco-day/2017/event/en/dodano - 2017-04-21

24-30 kwietnia 2017 r. Europejski Tydzień Szczepień – Szczepionki działają!

W dniach 24-30 kwietnia 2017 r. po raz kolejny obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku przebiega on pod hasłem „Vaccines work – Szczepionki działają”.

Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce akcję patronatem objął Główny Inspektorat Sanitarny.

Tydzień ten to kampania zachęcająca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosząca zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień.

Głównym celem akcji jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób.

Motywem przewodnim kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści, jakie przyniosły szczepienia w obszarze zdrowia publicznego i odporności środowiskowej w celu ochrony osób, które mogą być narażone w sposób szczególny na zakażenie.

Grupą docelową prowadzonych działań są przede wszystkim rodzice i specjaliści branży medycznej. Szczególny nacisk został położony na dotarcie do populacji z grup ryzyka oraz osób, które z rożnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień

Aby przybliżyć wszystkim zainteresowanym zagadnienia związane ze szczepieniami jak na przykład: korzyści jakie ze sobą niosą i ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu w dniu 26 kwietnia 2017r.,organizuje w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu przy ul. POW 14 punkt informacyjny. Punkt będzie działał w pokoju nr 1 od 9.00 do 15.00.

Serdecznie zapraszamy!

Ulotka do pobrania (plik PDF)dodano - 2017-04-03

Światowy Dzień Zdrowia
Depresja-porozmawiajmy o niej


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuję, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia, obchodzone 7 kwietnia będą poświęcone tematowi depresji.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić szczególną uwagę na trzy grupy, których depresja dotyka nieproporcjonalnie częściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) i osoby starsze (po 60 roku życia).

Więcej informacji na:

http://gis.gov.pl/zdrowie/promocja-zdrowia/kampanie-spoleczne/499-swiatowy-dzien-zdrowia-2017

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=188&wid=12&wai=&year=&back=%2F


dodano - 2017-02-03

Czy wiesz, jak Cię widzą inni na melanżu...?


Kampania społeczna „Melanż. Oczekiwania vs. Rzeczywistość” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu informuje, że od 26 stycznia trwa nowa ogólnopolska Kampania społeczna "Melanż. Oczekiwania vs. Rzeczywistość" skierowana do młodzieży, rodziców, nauczycieli i pedagogów. Kampania jest realizowana przez Główny inspektorat Sanitarny w ramach Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.


Cel kampanii
Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek, rozpowszechnienie wiedzy na temat wpływu uzależnień na życie człowieka oraz promocja zdrowego trybu życia, wolnego od nałogów. Jak wynika z przeprowadzonych w styczniu 2017 roku badań*

 • 90% polskich nastolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem,
 • 65% nastolatków paliło przynajmniej raz w swoim życiu papierosy,
 • 4% nastolatków próbowało MDMA, amfetaminy lub substancji podobnych,
 • jedna trzecia nastolatków paliła przynajmniej raz w życiu marihuanę,
 • jedna trzecia nastolatków jest przekonana, że zażywanie używek od casu do czasu nie niesie za sobą ryzyka uzależnienia.

Spoty Video
W ramach kampanii powstało 10 spotów video przedstawiających skrajnie kontrastowe obrazy, pokazujące, jak rzeczywistość bezwzględnie weryfikuje oczekiwania wobec używek. W jednym z nich dziewczyna wciąga do nosa proszek, zakłada słuchawki, tańczy, wzbudza zachwyt wśród przechodniów. Chwilę później widzimy tę samą dziewczynę, zamroczoną działaniem narkotyku, która wije się w niekontrolowany sposób. Która wizja jest prawdziwa? Czy chcecie znaleźć się w takiej sytuacji? Kampania pozostawia te pytania otwarte i skłania do refleksji.

Strona internetowa: http://melanz.tv/kampania

Dodatkowo powstała również strona internetowa www.melanz.tv. Jej głównym elementem jest test „Jakim typem melanżowicza jesteś?” utrzymany w konwencji popularnych quizów wiedzowo-rozrywkowych. Zarówno pytania, jak i wynik testu, mimo że pisane lekkim językiem, dają badanemu wiedzę o działaniu poszczególnych używek i negatywnych skutkach ich używania. Dodatkowo na stronie kampanii młodzież znajdzie rozszerzone informacje na temat alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz listę kontaktów do organizacji zajmujących się profilaktyką uzależnień.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej. Partnerem merytorycznym kampanii jest Fundacja Edukacji Społecznej.

Kampania potrwa do marca 2017 r.
Program został dodatkowo wyposażony w 10 materiałów filmowych poświęconych umiejętnościom wychowawczym z udziałem eksperta p. Dominiki Ambroziewicz- Wnuk oraz 6 materiałów filmowych poświęconych wartościom z udziałem eksperta p. Patrycji Szeląg- Jarosz, a także materiał filmowy na temat założeń programu z udziałem autorów dr hab. Kamili Matusiewicz i mgr. Rafała Dziurli.

*Źródło: Badanie „Używki w świecie polskiej młodzieży” przeprowadzone przez Kantar Public (dawniej TNS Polska) metodą wywiadów internetowych (CAWI), w dniach 28.12.2016 r. – 8.01.2017 r., na reprezentatywnej próbie 500 Polaków w wieku 15-19 lat.


dodano - 2017-01-16

Rusza program edukacyjny „Bieg po zdrowie”

W dniu 10 stycznia br. w sali konferencyjnej PSSE w Wieluniu odbyło się szkolenie dla koordynatorów I edycji programu edukacji antytytoniowej pt. „Bieg po zdrowie”. W bieżącym roku szkolnym do programu zgłosiło się 7 szkół podstawowych. Celem szkolenia było wdrożenie programu w placówkach szkolnych, które przystąpiły do jego realizacji oraz wyposażenie szkolnych realizatorów w atrakcyjne bogato ilustrowane materiały edukacyjne: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty oraz ulotkę informacyjną dla rodziców. Realizacja Programu w szkołach rozpocznie się w II semestrze 2016/2017 roku szkolnego.

Założenia programu
Program skierowany jest do dzieci z IV klas szkół podstawowych (grupa wiekowa 9-10 lat), a także do ich rodziców lub opiekunów.
Program został opracowany w Głównym Inspektoriacie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. I edycja programu zostanie przeprowadzona w 16 województwach.
Celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e- papierosów. Zajęcia będą prowadzone metodami aktywizującymi i zróżnicowanymi, dostosowanymi odpowiednio do wieku. Podczas zajęć dzieci m.in. przeprowadzą wywiady z osobami niepalącymi, policzą koszty jakie generuję palenie papierosów oraz stworzą komiks z bohaterami programu

Pilotażowa edycja programu
Pilotażowa edycja programu została pozytywnie odebrana przez uczestników. Uczniowie uważali zajęcia za ciekawe, dostarczające nowych informacji związanych ze zdrowiem ze skutkami palenia papierosów, a także asertywnością. W opinii rodziców najbardziej motywująca była lekcja asertywności, walory edukacyjne i ciekawe zajęcia dla dzieci. Pozytywnie ocenili także pomysł angażowania rodziców w niektóre zadania. Program nie tylko dzieciom, ale także rodzicom uświadomił szkodliwość palenia. W opinii nauczycieli program jest dobrze skonstruowany metodycznie oraz merytorycznie, wyposażony w bogaty zasób materiałów edukacyjnych.

Cykl filmów z ekspertami
Program został dodatkowo wyposażony w 10 materiałów filmowych poświęconych umiejętnościom wychowawczym z udziałem eksperta p. Dominiki Ambroziewicz- Wnuk oraz 6 materiałów filmowych poświęconych wartościom z udziałem eksperta p. Patrycji Szeląg- Jarosz, a także materiał filmowy na temat założeń programu z udziałem autorów dr hab. Kamili Matusiewicz i mgr. Rafała Dziurli.

Filmy są dostępne na kanale youtube.

Do pobrania:
Raport z pilotażowej wersji Bieg po zdrowie (plik PDF)dodano - 2017-01-05

Promocja zdrowia i oświata zdrowotna w roku 2016

Działania podejmowane w 2016 roku przez pion Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej wynikały z założeń krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych.

W roku szkolnym 2015/2016 placówki nauczania i wychowania zrealizowały następujące programy edukacyjne:

Program profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci „Trzymaj Formę”. Do programu przystąpiło 13 gimnazjów i 7 szkół podstawowych. Programem objęto 1518 uczniów gimnazjów oraz 274 uczniów klas V-VI szkoły podstawowej. W ramach programu prowadzono między innymi: szkolenia dla koordynatorów szkolnych, zajęcia edukacyjne na temat racjonalnego żywienia oraz konkursy.
Program edukacyjny pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, w którym wzięło udział 286 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych.
Wojewódzka Kampania Edukacyjna „DOPALACZOM MÓWIMY STOP-WYBIERAMY ZDROWIE”, w której wzięło udział 1852 uczniów oraz 1153 rodziców z 15 szkół gimnazjalnych.
W celu podniesienia poziomu wiedzy o gruźlicy i chorobach płuc oraz wzmocnienia zachowań zdrowotnych prowadzono działania w ramach programu. „Zadbaj o swoje płuca”, w którym wzięło udział 240 uczniów z 5 szkół podstawowych.
Edukację antytytoniową dzieci w przedszkolach ich rodziców i opiekunów przeprowadzono w ramach programu „Czyste powietrze wokół nas”. W IX edycji wzięło udział 555 dzieci oraz 208 rodziców z 37 przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Edukację antynikotynową skierowaną do dzieci klas I-III szkół podstawowych, ich rodziców i opiekunów przeprowadzono w ramach „Nie pal przy mnie, proszę”, w którym wzięło udział 342 uczniów oraz 161 rodziców z 25 szkół podstawowych.
Wśród dzieci z klas IV-IV szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej prowadzono działania w ramach programu edukacyjnego „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Edukacją zostało objętych 370 uczniów i 151 rodziców z 18 szkół podstawowych oraz 555 uczniów i 160 rodziców z 9 szkół gimnazjalnych.

Organizowaliśmy również działania związane z:

 • Profilaktyką grypy
 • Pedikulozą (wszawicą)
 • Profilaktyką chorób odkleszczowych
 • Kampanią społeczną „Pneumokokom mówimy: Szczepimy”
 • Akcją zimową (bezpieczny i zdrowy wypoczynek podczas ferii zimowych)
 • Programem profilaktyki HIV/AIDS

Przedsięwzięcia

 • W ramach programu „Trzymaj formę” zorganizowano konkursu na projekt oraz konkurs pt. „Żyj zdrowo”. Na etapie wojewódzkim najlepiej oceniony został jeden projekt z Gimnazjum w Ostrówku z powiatu wieluńskiego, który został przesłany na etap centralny do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 • W obszarze profilaktyki chorób zakaźnych i zapobiegania zakażeniom HIV zorganizowano IX edycję Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS i chorobach przenoszonych drogą płciową pod Honorowym Patronatem Starosty Wieluńskiego. Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wieluńskiego, wieruszowskiego, pajęczańskiego i oleskiego.
 • Konkursy plastyczne organizowane wraz z Oddziałem Rejonowego PCK w Wieluniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym zorganizowane w obszarach: propagowania zdrowego, aktywnego stylu życia wolnego od ryzykownych zachowań, wolnego od uzależnień i środków psychoaktywnych.
 • Szkolenie dla kadry pedagogicznej wszystkich szkół powiatu wieluńskiego w ramach profilaktyki używania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Wykładowcą był psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, autor i realizator wojewódzkich kampanii profilaktycznych Pan Jakub Rychter, który szeroko omówił temat „Młodzież i substancje psychoaktywne – diagnoza, interwencja, profilaktyka”. W szkoleniu wzięło udział blisko 300 nauczycieli.
 • W ramach edukacji w zakresie realizowanych programów zostały przeprowadzone prelekcje dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Kampanie społeczne:

Światowy Dzień Bez Tytoniu

W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu zorganizowano akcję informacyjno- edukacyjną. Na parkingu przy Intermarche zlokalizowane było stoisko edukacyjne, przy którym osoby zainteresowane otrzymały materiały edukacyjne, a palacze tytoniu mogli wykonać bezpłatne pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Pracownicy OZiPZ udzielali także porad w zakresie zdrowego stylu życia oraz nowych przepisów dotyczących wyrobów tytoniowych. W akcji wzięło udział 70 osób.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Coroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia zorganizowano stoisko informacyjne, przy którym osoby zainteresowane mogły otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne nt. szkodliwości palenia tytoniu połączone z wystawą w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na stronie internetowej zostały zamieszczone informację dotyczące rzucania palenia oraz można było obejrzeć film edukacyjny pt. „papierosy”.

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia daje unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom zdrowotnym. W tym roku tematem przewodnim kampanii była cukrzyca. W związku z obchodami zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne nt. cukrzycy, zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Szczegóły: http://www.pssewielun.pl/aktualnosci.htmlARCHIWUM AKTUALNOŚCI